Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

W natłoku rodzajów kredytów konsumpcyjnych bardzo łatwo się zgubić. Nie pomagają nam również definicje, które często są naprawdę skomplikowane. A przecież wszyscy wiemy, jak łatwo podpisać niezrozumiałą przez nas umowę…  O tym, czym właściwie jest kredyt konsumpcyjny przeczytasz tutaj. Dziś skupimy się natomiast na różnicy pomiędzy kredytem gotówkowym, a hipotecznym. Zapraszam do lektury!

Kredyt gotówkowy

To kredyt wypłacany całkowicie w gotówce. W większości banków kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć na maksymalnie 10 lat. Oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi ok. 10-20%. W praktyce oznacza to, że oddamy aż o 1/5 więcej gotówki, niż pożyczyliśmy. Właśnie dlatego nie jest zalecane zaciąganie kredytów gotówkowych na duże kwoty. Paradoksalnie kredyt gotówkowy jest droższy, niż kredyt hipoteczny. Wpływa na to oczywiście oprocentowanie, a także stosunkowo krótki termin spłaty kredytu.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny ma charakter długoterminowy. Tego typu zadłużenie możemy spłacać przez nawet 30 lat. W praktyce oznacza to, że rata kredytu rozciąga się w czasie i miesięcznie płacimy mniej. O kredyt hipoteczny możemy wnioskować w banku np. przy okazji zakupu nieruchomości. Oprocentowanie kredytów hipotecznych w porównaniu do kredytów gotówkowych jest stosunkowo niskie. Wynosi ono bowiem ok. 5% w skali roku.

Kredyt hipoteczny w praktyce

Kiedy kupujemy nieruchomość i wnioskujemy o kredyt hipoteczny, często nie wiemy, jak wygląda jego droga. W przypadku kredytu gotówkowego sprawa jest prosta. Wnioskujemy o gotówkę i jeśli nasza zdolność kredytowa jest odpowiednia, dostajemy ją na konto lub do ręki. W przypadku kredytu hipotecznego najpierw musimy znaleźć nieruchomość, która nas interesuje. Oznacza to, że nie możemy wpierw wziąć kredytu, a potem wybrać mieszkania, które nas interesuje. W banku wnioskujemy o konkretne „M”, które chcemy kupić. Kiedy kredyt zostanie nam przyznany, gotówka wędruje wprost na konto osoby, od której je kupujemy.

Kredyt gotówkowy na zakup nieruchomości?

Kiedy już wiemy, że otrzymanie kredytu hipotecznego jest skomplikowane, często zaczynamy szukać półśrodków. A może kredyt gotówkowy na zakup mieszkania? Takie rozwiązanie jak najbardziej wchodzi w grę, jednak nie jest dobrym pomysłem. Jak zostało wyżej wspomniane, kredyt gotówkowy ma wyższe oprocentowanie. Dodatkowo – ciężko spłacić kredyt mieszkaniowy w 10 lat. Warto zaznaczyć także, że w przypadku kredytu hipotecznego możemy liczyć na większą kwotę kredytu. Jeśli zatem chcemy kupić dom lub mieszkanie, kredyt hipoteczny jest o wiele lepszym pomysłem, niż kredyt gotówkowy.

Plusy kredytu gotówkowego?

Niezaprzeczalnym plusem kredytu gotówkowego jest dowolność celu. Nie ulega wątpliwości, że kredyt hipoteczny dotyczy wyłącznie zakupu nieruchomości. Jeśli jednak Twoim celem jest kupno nowego komputera, czy lodówki, kredyt gotówkowy będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.