Czym są wakacje kredytowe?

Czym są wakacje kredytowe?

Pogoda sprzyja myśleniu o wakacjach. W związku z tym coraz bliższe staje się zagadnienie: wakacje kredytowe. Zapewne już o tym słyszałeś, ale czy wiesz, na czym dokładnie to polega? Jeśli nie, serdecznie zapraszam Cię do lektury!

Zawieszenie spłaty kredytu powoli staje się normą. Banki oferują nam jak najlepsze warunki pożyczki, a wakacje kredytowe to bardzo pomocne rozwiązanie. Każdemu z nas zdarza się przecież gorszy miesiąc, prawda? Wyższy rachunek za gaz, nagły wyjazd, awaria samochodu…

Wyślij kredyt na wakacje

Zawieszenie spłaty kredytu na określony czas to praktyka powszechnie stosowana przez banki. Warto jednak wiedzieć, że każdy bank definiuje to pojęcie na swój sposób. Oznacza to, że każdy bank indywidualnie określa czas wakacji kredytowych. Instytucje bankowe same także wyznaczają, kto może skorzystać z wakacji kredytowych, a kto nie.

Czy mogę skorzystać z wakacji kredytowych?

W większości banków oferta wakacji kredytowych kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Pamiętaj także, że aby skorzystać z takiej oferty, musisz spłacać swoje zobowiązania terminowo. Jeśli bank zauważy, że nie płaciłeś swoich zadłużeń systematycznie, nie udzieli Ci zgody na wakacje kredytowe. Ma to związek ze zdolnością kredytową, o której wielokrotnie pisaliśmy już wcześniej – na przykład tutaj.

Wakacje kredytowe = oszczędność?

Właściwie – nie. Wakacje kredytowe często są interpretowane jako możliwość niezapłacenia jednej raty kredytu. To duży błąd! Pamiętaj, że zagadnienie to oznacza odroczenie płatności, a nie jej anulowanie. W praktyce oznacza to, że będziesz spłacał kredyt o miesiąc dłużej, niż pierwotnie zakładałeś.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że konsekwencją wakacji kredytowych jest wzrost odsetek. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że okres kredytowania staje się dłuższy. Jeśli jednak jesteś w sytuacji podbramkowej i przeliczasz swój domowy budżet w perspektywie miesiąca… Wakacje kredytowe mogą się okazać naprawdę świetną opcją.

Co zrobić, żeby skorzystać z wakacji kredytowych?

Pierwszym krokiem jest oczywiście złożenie wniosku w banku. Pamiętaj jednak, że to, czy możesz skorzystać z wakacji kredytowych, regulowane jest przede wszystkim w Twojej umowie kredytowej. W takim wniosku najczęściej nie musisz podawać powodu opóźnienia zapłaty. Warto jednak wiedzieć, że sensowny powód może tu zadziałać na Twoją korzyść.

Wakacje kredytowe to, z całą pewnością, słaby pomysł na zaoszczędzenie gotówki. Rozwiązanie to może jednak pomóc podreperować Twój budżet domowy w cięższym miesiącu. Pomimo że wakacje kredytowe nie mają nic wspólnego z oszczędnością, pozostają naprawdę skuteczną opcją zapasową.

Leave a Reply

Your email address will not be published.