Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe

Wydawać by się mogło, że pożyczki społecznościowe są obecne w naszym życiu na co dzień. W końcu ludzie często pożyczają sobie wzajemnie pieniądze. Pożyczki społecznościowe są jednak hasłem znacznie bardziej rozległym, niż moglibyśmy przypuszczać. Czym zatem są pożyczki społecznościowe? Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze za pośrednictwem tego typu usługi? Na co zwrócić szczególną uwagę? Serdecznie zapraszamy do artykułu.

Czym są pożyczki społecznościowe?

Zdarzyło Ci się kiedyś pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół? Jeśli tak, wiedz, że zaciągnąłeś wtedy pożyczkę społecznościową. Jak zapewne się domyślasz, pożyczki tego typu wymagają od Ciebie minimum formalności. Okazuje się, że pożyczki społecznościowe są o wiele bardziej rozbudowanym pojęciem, niż mogłoby się wydawać.

Pożyczki przez Internet

Pożyczki społecznościowe można bowiem zaciągać u tzw. inwestorów. A to wszystko za pośrednictwem stron internetowych. Wystarczy jedynie zarejestrować się na wybranym portalu i… tyle! Dane, które będą wymogiem, to: imię, nazwisko, telefon oraz adres e-mail. W późniejszych etapach weryfikacji niezbędny będzie także PESEL i numer dowodu osobistego.

Weryfikacja pożyczkobiorcy

W przypadku pożyczek społecznościowych weryfikacja najczęściej odbywa się dwuetapowo. O ile pierwszy etap jest przymusowy, drugi etap jest dobrowolny. W tym miejscu warto dodać, że drugi etap weryfikacji znacząco podnosi Twoją wiarygodność. A co to oznacza w praktyce? Oczywiście możliwość zaciągnięcia pożyczki na lepszych warunkach.

Wady pożyczek społecznościowych

Pierwszą zasadniczą wadą pożyczek społecznościowych jest oczywiście opłata serwisowa. Każda powierzchnia, która zajmuje się tego typu działalnością, pobiera stosowne wynagrodzenie. Minusem „finansowym” są również dodatkowe opłaty za drugi etap weryfikacji. Zakładając, że chcemy zaciągnąć pożyczkę, bo potrzebujemy pieniędzy, te kwestie mogą okazać się problematyczne. Kolejnym minusem może okazać się czas oczekiwania. W przypadku pożyczek społecznościowych najczęściej jest on dłuższy, niż przy pożyczkach pozabankowych.

Zalety pożyczek społecznościowych

Zasadniczym plusem pożyczek społecznościowych jest minimum formalności. Nawet w przypadku pożyczek pozabankowych będziesz potrzebował większej ilości dokumentów. W tym miejscu warto wspomnieć, że inwestor nie sprawdzi Twojej historii w BIKU. Prawdopodobnie nie zlustruje Cię również w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Oznacza to, że pożyczkę społecznościową możesz wziąć nawet wtedy, kiedy jesteś już zadłużony. Kolejnym plusem jest dowolność celu pożyczki. Oznacza to, że pożyczone pieniądze będziesz mógł wydać na wszystko, co tylko chcesz. Inwestor najprawdopodobniej nie będzie również liczył Twojej zdolności kredytowej.

Podsumowując…

Jak widać za pożyczkami społecznościowymi kryje się znacznie więcej plusów, niż minusów. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie sprawdzać portale, na których zostawiasz swoje dane osobowe. Internet jest prawdziwą bazą danych, które mogą zostać wykradzione. Ten temat poruszaliśmy już przy okazji osobnego artykułu – zapraszamy tutaj. Nie popadaj jednak w panikę. Dokładnie zapoznaj się z regulaminem portalu, za pośrednictwem którego chcesz zaciągnąć pożyczkę i… Ciesz się gotówką!

Leave a Reply

Your email address will not be published.