Czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów?

Czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów?

Biuro Informacji Kredytowej (czyli BIK) i Krajowy Rejestr Długów (KRD) to prawdziwa zmora pożyczkobiorców. Zanim weźmiesz pożyczkę pozabankową, pożyczkodawca dokładnie sprawdzi, czy Twoje nazwisko nie widnieje w BIKu. Zerknie także na Twoją historię kredytową, która jest dokładnie opisana w KRD. O tym, czym jest BIK, pisaliśmy już przy okazji tego artykułu. Jeśli nie zastanawiałeś się nigdy, czym w praktyce jest Krajowy Rejestr Długów, serdecznie zapraszamy do lektury!

Krajowy Rejestr Dłużników

KRD to pierwsze polskie Biuro Informacji Gospodarczej. Głównym zadaniem biura jest zbieranie i udostępnianie danych finansowych osób prywatnych oraz firm. KRD zbiera i udostępnia także informacje gospodarcze. Spółka powstała w 2003 roku i od tamtej pory gromadzi dane o długach oraz terminowych spłatach pożyczek. A więc nie takie KRD straszne, jak je malują. Nie panikuj – to, że Twoje nazwisko znajduje się w Krajowym Rejestrze Długów, wcale nie oznacza, że jesteś dłużnikiem. Jeśli spłacałeś swoje zobowiązania terminowo – nie masz się czego obawiać.

Nie mam długów – czy warto się sprawdzić?

Zacznijmy od tego, że zawsze warto mieć kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Nawet, jeśli jesteś pewien, że wszystkie swoje zobowiązania spłacałeś terminowo, możesz utwierdzić się w tej informacji. Wystarczy skrupulatne monitorowanie swoich danych w takich bazach, jak KRD czy BIK.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Po pierwsze należy wejść na oficjalną stronę KRD, a następnie kliknąć w „Panel Klienta”. Kiedy będziesz już w panelu, załóż konto. W tym miejscu zostaniesz poproszony o podanie danych z dowodu osobistego. Może to budzić niepokój, jednak w tym przypadku jest on zupełnie niepotrzebny. Kiedy Twoje konto zostanie utworzone, zostaniesz poproszony o potwierdzenie telefonu i adresu e-mail.

Co dalej?

Kiedy masz już konto na stronie KRD, w „Panelu Klienta” wybierz opcję „Dla Konsumentów”. Następnie wpisz swój pesel i hasło. Niestety to jeszcze nie wszystko – zanim sprawdzisz swoją historię kredytową, musisz dokonać weryfikacji. Możesz posłużyć się przelewem weryfikacyjnym (o którym pisaliśmy tutaj) lub zrobić zdjęcia swojego dowodu osobistego.

Przeszedłem weryfikację

Kiedy wszystko poszło zgodnie z planem, możesz wreszcie sprawdzić Twoją historię kredytową. W Panelu Klienta wystarczy kliknąć „Sprawdź mój PESEL”. Strona rozpocznie generowanie raportu, do którego wgląd będzie dostępny w zakładce „Raporty”.

Czy to bezpieczne?

Sprawdzanie siebie w KRD może budzić wątpliwości. Zdjęcie dowodu osobistego oraz podanie danych wręcz powinno zapalać w głowie czerwoną lampkę. W tej sytuacji jednak nie masz się czego obawiać. Pamiętaj, że wieloetapowa weryfikacja ma na celu zniwelowanie prób oszustwa, czyli podszywania się pod Ciebie.

Swoją historię kredytową możesz sprawdzać bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Jeśli jednak czujesz większą potrzebę kontroli nad swoją historią kredytową – KRD daje taką możliwość. Wystarczy jednorazowa opłata w wysokości niecałych 7 zł, aby sprawdzać swoją historię kredytową bez ograniczeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published.