Gotówkomat – wymysł czy potrzeba?

Gotówkomat – wymysł czy potrzeba?

W obecnych czasach maszyny bardzo często zastępują ludzi. O ile temat jest dość głośny w przypadku produkcji, czy handlu, o tyle dział finansów jest dość innowacyjny. Czy wzięcie pożyczki za pośrednictwem maszyny jest bezpieczne? Serdecznie zapraszam do lektury.

Gotówkomat jest projektem firmy Vivus, który umożliwia nam pozyskanie szybkiej gotówki bez zbędnych formalności. Gotówkomaty przypominają wyglądem klasyczne bankomaty, z których przecież korzystamy na co dzień.

Jak to działa?

Pozyskanie gotówki przez gotówkomat jest bardzo proste. Na wstępie wystarczy wybrać odpowiednie parametry pożyczki. Później należy uzupełnić rubryczki ze swoimi danymi osobowymi i podać numer telefonu. W tym miejscu rozpoczyna się proces, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni – musimy bowiem zeskanować obustronnie swój dowód osobisty. Kiedy już zeskanujemy swój dowód osobisty, robimy sobie zdjęcie za pomocą kamery przymocowanej do gotówkomatu.

Zdjęcie?

Tak, zdjęcie. Dlaczego to właśnie zdjęcie jest tak ważne w procesie wnioskowania o pożyczkę? Dlatego, że każdy fizyczny pracownik firmy pożyczkowej musi dokładnie porównać zdjęcie z naszego dowodu ze zdjęciem, które zrobimy w gotówkomacie. To uchroni potencjalnego pożyczkobiorcę od podszywania się pod niego. Wbrew pozorom to niezwykle bezpieczne i interesujące rozwiązanie.

Czy to bezpieczne?

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że każdy wniosek pożyczkowy analizowany jest przez człowieka, nie przez maszynę. A to duży argument działający na korzyść gotówkomatów, zapewniający pewien stopień bezpieczeństwa. Warto także zaznaczyć, że kryteria przyznawania pożyczek są identyczne w przypadku gotówkomatu, jak i Internetu. Oznacza to, że jeśli nie masz zdolności kredytowej lub nie spełniasz innego warunku pożyczkodawcy, nie otrzymasz gotówki.

Gotówkomaty wyposażone są także w mechanizmy wykrywające próbę oszustwa. Jeśli ktoś ukradnie Twój dowód, nie masz się czego obawiać. Weryfikacja odbywa się bowiem na podstawie numeru PESEL oraz danych z BIK, KRD i ERIF. No i, oczywiście, zdjęcia.

Ile muszę czekać na gotówkę?

Jak już wyżej zostało wspomniane, gotówkomat to maszyna stworzona do szybkiej gotówki. Po zeskanowaniu dowodu osobistego i zrobieniu zdjęcia musimy poczekać ok. 15 minut. Po tym czasie dostajemy SMSem wiadomość zwrotną informującą o decyzji pożyczkodawcy. Gotówkomat działa zatem znacznie szybciej, niż standardowa procedura pożyczkowa.

Jestem zdecydowany!

Musisz pamiętać, że gotówkomaty umiejscowione są w dość strategicznych miejscach. Najczęściej są to galerie handlowe… A co za tym idzie, w szale zakupów nie zawsze poprawnie kalkulujemy możliwość spłaty pożyczki. Zastanów się – czy chwilowa przyjemność jest warta zaciągania chwilówki? To w końcu spore zobowiązanie, zwłaszcza, że okres spłaty jest niewielki – 15-30 dni.

Gotówkomaty reklamowane są jako absolutnie bezpieczne maszyny. Nie dziwi jednak fakt, że klienci galerii handlowych nie chcą, aby ich dowody osobiste były skanowane. Na tej płaszczyźnie zawsze należy być wyjątkowo ostrożnym.

Leave a Reply

Your email address will not be published.