Oświadczenie i zaświadczenie o dochodach

Oświadczenie i zaświadczenie o dochodach

Czy kiedykolwiek starałeś się o pożyczkę? A może dopiero masz zamiar złożyć wniosek o chwilówkę? Jeśli odpowiedziałeś „tak” przynajmniej raz, zapewne wiesz, że do złożenia takowego wniosku potrzeba kilku dokumentów. Jednym z „papierów” jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. A to, wbrew pozorom, dwa zupełnie różne pojęcia. Jeśli nie wiesz, na czym polega różnica, serdecznie zapraszam do lektury!

Oświadczenie o dochodach

Firmy pozabankowe bardzo często udzielają pożyczek na oświadczenie, czyli na deklarowaną kwotę zarobków. Oświadczenie o dochodach to nieoficjalna informacja dotycząca Twoich dochodów, którą podajesz samodzielnie. Składając wniosek o pożyczkę, musisz zadeklarować swój zarobek. I to wszystko. W tym przypadku nie będzie Ci potrzebny papier od pracodawcy. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy pożyczkodawca wymaga zaświadczenia o dochodach. O tym poniżej.

Zaświadczenie o dochodach

Niektóre firmy pozabankowe wymagają zaświadczenia o dochodach. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zaświadczenie o dochodach częściej wymagane jest przez banki, niż przez firmy pozabankowe. Jest to bowiem pewniejsze źródło informacji. Mimo że nazwa „zaświadczenie” brzmi niezwykle podobnie do „oświadczenia”, chodzi o dwie zupełnie różne rzeczy. Zaświadczenie o dochodach to oficjalna informacja o Twoich zarobkach, wystawiana na Twoją prośbę przez pracodawcę.

Podstawowe różnice

Podstawową różnicą pomiędzy oświadczeniem, a zaświadczeniem, jest oczywiście formalizm informacji. Oświadczenie o dochodach to Twoja osobista, najczęściej ustna deklaracja. Zaświadczenie o dochodach jest natomiast pisemną i oficjalną informacją, wystawioną przez pracodawcę. Dodatkową różnicą jest sposób sporządzenia oświadczenia i zaświadczenia. Oświadczenie o dochodach może zostać sporządzone w każdym momencie. Jest to bowiem deklaracja „na zaufanie”. Pożyczkodawca najpewniej nie sprawdzi, czy informacja zaczerpnięta od Ciebie jest zgodna z prawdą. Na zaświadczenie o dochodach niestety trzeba trochę poczekać. W zależności od tego, jak duża jest firma, może to potrwać nawet do kilku tygodni.

Co zawiera zaświadczenie?

Aby mieć pewność, że zaświadczenie zostało wydane poprawnie, warto wiedzieć, co powinno się w nim znaleźć. W innym wypadku znów będziesz musiał czekać. Poprawnie wystawione zaświadczenie o dochodach powinno zawierać przede wszystkim dane pracownika (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego) oraz dane firmy. Oprócz tego na piśmie powinna się znaleźć oczywiście wysokość Twojego wynagrodzenia, a także stanowisko, jakie zajmujesz w firmie. Dobrze, gdy dokument zawiera również informacje dotyczące Twojej umowy – na przykład czas jej trwania.

O czym warto wiedzieć?

Banki zawsze wymagają od potencjalnego pożyczkobiorcy zaświadczenia o dochodach. I trudno się temu dziwić – dochód znacząco wpływa na zdolność kredytową. W tym miejscu warto wspomnieć, że zaświadczenie o dochodach nie dotyczy wyłącznie banków. Firmy pozabankowe – choć rzadko – również mają prawo do wymogu takiego dokumentu. Pamiętaj, że im większą kwotę chcesz pożyczyć, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz poproszony o zaświadczenie.

Jeśli czas Cię goni i ewidentnie potrzebujesz szybkiej gotówki, rozwiązanie jest tylko jedno. Szukaj firm pozabankowych, które udzielą Ci pożyczki na oświadczenie. Bądź jednak ostrożny – zwykła pomyłka może zostać potraktowana jako próba oszustwa. Jak łatwo się domyślić, to może postawić Cię przed pożyczkodawcą w naprawdę złym świetle.

Leave a Reply

Your email address will not be published.