Kredyt dla osób fizycznych

Kredyt dla osób fizycznych

Kredyt to swego rodzaju umowa zawierana pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Pismo powinno zawierać określone informacje. Umowa kredytowa przede wszystkim określa, na jaką kwotę bank udziela kredytobiorcy pożyczki. W podpisywanym dokumencie powinna widnieć także informacja, w jakim terminie kredytobiorca zobowiązany jest spłacić kredyt.

Jeśli definicja kredytu nie jest dla Ciebie do końca jasna, serdecznie zapraszamy tutaj. Mamy nadzieję, że osobny artykuł wyczerpał ten temat w wystarczającym stopniu.

Kredyt dla…

Mamy świadomość, że liczba rodzajów kredytów na rynku finansowym jest przytłaczająca. Podstawowym podziałem kredytów bankowych jest:

– Kredyt dla podmiotów gospodarczych

– Kredyt dla osób fizycznych

Dziś skupimy się na tej drugiej kategorii, czyli na kredycie dla osób fizycznych.

Rodzaje kredytów dla osób fizycznych

Zobowiązanie dla osób fizycznych możemy podzielić na dwie kategorie:

– Kredyt mieszkaniowy, czyli na przykład kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy. Najczęściej jest on udzielany na zakup określonej nieruchomości, np. mieszkania lub domu. Co zatem w praktyce oznacza „długoterminowy”? Banki oferują swoim kredytobiorcom kredyty na nawet 30 lat. Kredyt ten płacimy ratalnie, a rata kredytu jest zależna od wartości nieruchomości.

– Kredyt konsumpcyjny, czyli kredyt udzielony na konkretną potrzebę kredytobiorcy. Spłata kredytu konsumpcyjnego jest indywidualnie ustalana z bankiem. Czym zatem różni się kredyt konsumpcyjny od pożyczki? Przede wszystkim tym, że jest udzielany przez bank, a nie firmę pozabankową. Po drugie obowiązkiem kredytobiorcy jest ustalenie celu, na jaki chce zaciągnąć kredyt. Celem może być na przykład opłata rachunków, remont mieszkania, czy chociażby kupno książek dla dziecka.

Rodzaje kredytów konsumpcyjnych

Definicja kredytu konsumpcyjnego może się wydawać odrobinę skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy on potrzeb, które dotykają nas na co dzień. Jakie są zatem rodzaje kredytów konsumpcyjnych? Przykładowo:

– Kredyt gotówkowy – to chyba najbardziej popularny rodzaj kredytu konsumpcyjnego. Zaciągamy go na określony cel, na przykład, jak już zostało wyżej wspomniane, spłata bieżących rachunków. Jest to kredyt w całości wypłacany w gotówce.

– Kredyt samochodowy – kredyt udzielany na zakup samochodu – zarówno nowego, jak i używanego. Zabezpieczeniem takiego kredytu najczęściej jest… kupiony przez nas samochód. W praktyce oznacza to, że dopóki nie spłacimy kredytu, samochód prawnie należy do banku.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że kredyty konsumpcyjne dzielą się także na ratalne oraz spłacane jednorazowo.

Co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że kredyty konsumpcyjne na określony cel (np. na samochód) z reguły są korzystniej oprocentowane. Oznacza to, że rata kredytu będzie niższa, niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego.

Pamiętajmy jednak także, że bank ma pełne prawo kontroli, czy pożyczona przez nas gotówka została wydana na deklarowany cel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.