Nie ulega wątpliwości, że świat idzie do przodu. Dotyczy to dosłownie każdej sfery życia – także sfery finansowej. Nie dziwi nas już zatem, że pożyczkę możemy wziąć… w domu. Pożyczki z dostawą do domu to dziś norma. Niemal każda firma pozabankowa oferuje takie usługi, a pożyczkobiorcy chętnie z nich korzystają. Z jakim ryzykiem wiążą się pożyczki z obsługą domową? Zapraszam do lektury.
Jak się za to zabrać?
W przeważającej większości pierwszym krokiem do tego typu pożyczki jest wypełnienie wniosku online. Dopiero dopełnienie całej reszty formalności odbywa się za pośrednictwem konsultanta w domu. Konsultant przygotuje dla nas umowę pożyczki, którą powinniśmy bardzo dokładnie przeczytać.
Zalety pożyczki domowej
Zdecydowanie najczęściej typowaną zaletą pożyczki domowej jest brak weryfikacji. W praktyce oznacza to, że jeśli nasze nazwisko widnieje w KRD (Krajowy Rejestr Dłużników), nie musimy się martwić. Nieciekawa historia w BIKu (Biuro Informacji Kredytowej) również nie ma tu znaczenia. Dodatkową zaletą jest fakt, że pożyczkodawca nie będzie wymagał od nas dużej zdolności kredytowej. Więcej o zdolności kredytowej – tutaj. Jeśli nie mamy konta bankowego, pożyczka z dostawą do domu jest bardzo ciekawą opcją. Konsultant bowiem przekaże nam gotówkę do ręki.
Wady pożyczki domowej
Pożyczki z dostawą do domu mają oczywiście również swoje wady. Zdecydowanie największą wadą pożyczki domowej jest wysoki koszt. Pamiętajmy, że pożyczkodawca musi zatrudnić konsultanta, aby ten mógł nas odwiedzić w domu. Dodatkowy pracownik, bez dwóch zdań, generuje duże koszty. Szacuje się, że koszty pożyczki domowej są średnio o 25% wyższe, niż zwykłej chwilówki.
W jaki sposób spłacić pożyczkę?
Przy pożyczkach online sprawa jest prosta – robimy przelew i pożyczka jest spłacona. W przypadku pożyczek domowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Musimy bowiem ustalić z konsultantem datę spłaty pożyczki. Wtedy konsultant odwiedzi nas ponownie, by odebrać pożyczony kapitał. I oczywiście odsetki.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jak w przypadku każdej pożyczki, szczególną uwagę należy zwrócić na umowę pożyczki. Jeśli umowa jest dla nas niezrozumiała, absolutnie nie powinniśmy jej podpisywać. Zadaniem konsultanta jest wytłumaczenie nam wszystkiego, czego nie zrozumieliśmy.
Warto również sprawdzić naszego pożyczkodawcę pod kątem uczciwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić, czy nazwa firmy pożyczkowej nie widnieje na Liście Ostrzeżeń Publicznych KNF – więcej na ten temat znajdziecie tutaj.
Pamiętajmy, że mimo wszystko pożyczka z dostawą do domu gwarantuje ogromny komfort. Szybka gotówka trafia w nasze ręce sama.