Wcześniejsza spłata pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki

Jeśli kiedykolwiek zaciągałeś pożyczkę pozabankową, pewnie wiesz, czym jest wcześniejsza spłata pożyczki. To bez wątpienia dobre rozwiązanie, kiedy nagle otrzymasz dodatkowy zastrzyk gotówki. Ma ono także jednak swoje minusy. Czy warto zatem spłacać pożyczkę przedterminowo? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Na czym polega wcześniejsza spłata pożyczki?

Każda umowa pożyczkowa zawierana jest na pewien okres. Dla przykładu – pół roku. Nie oszukujmy się – dziś nie masz pojęcia, co czeka Cię za 6 miesięcy. Dobrze mieć zatem świadomość, że istnieje coś takiego, jak wcześniejsza spłata pożyczki. Może w Twoje ręce wpadnie nieplanowana i szybka gotówka? Może dostaniesz awans w pracy, albo wygrasz kumulację w Lotto? Jeśli więc za 5 miesięcy okaże się, że masz możliwość spłacenia swojego zobowiązania szybciej – możesz to zrobić.

Czy warto?

Wszyscy dobrze wiemy, że koszty zaciągnięcia pożyczki są wysokie. W praktyce oznacza to, że oprócz pełnej kwoty pożyczki, będziesz musiał oddać pożyczkodawcy dodatkowe pieniądze. W skład tych dodatkowych opłat wchodzą takie zobowiązania, jak na przykład oprocentowanie. Kiedy zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę pożyczki, siłą rzeczy zyskasz na oprocentowaniu. Nie będzie ono bowiem rosło z każdym dniem trwania pożyczki.

Dla spóźnialskich…

Kolejnym niewątpliwym plusem wcześniejszej spłaty pożyczki jest brak możliwości spóźnienia się ze spłatą. Wszyscy dobrze to znamy – zdarza nam się zapomnieć o terminowej zapłacie za rachunki. W przypadku pożyczki pozabankowej taki błąd może Cię jednak bardzo dużo kosztować. Oprocentowanie rośnie bowiem z dnia na dzień. Kiedy zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę pożyczki, nie musisz się martwić, że zapomnisz o ostatecznym terminie spłaty zobowiązania.

Wady wcześniejszej spłaty pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki ma tak naprawdę jedną zasadniczą wadę. Mowa oczywiście o braku możliwości późniejszego skorzystania z pożyczonej gotówki. Wyobraź sobie sytuację, że dziś spłacasz swoją pożyczkę, a jutro nieplanowanie potrzebujesz gotówki… Co robisz? Zastanów się kilka razy, czy warto zamykać sobie tę drogę.

Zdolność kredytowa

Przedterminowa spłata pożyczki bardzo pozytywnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową. Dla kolejnego pożyczkodawcy staniesz się bowiem wypłacalnym i uczciwym pożyczkobiorcą. Jeśli zatem pożyczona gotówka nie jest dla Ciebie niezbędna, zwróć ją czym prędzej.

Podsumowując…

Wcześniejsza spłata pożyczki ma zdecydowanie więcej plusów, niż minusów. Nie dość, że zaoszczędzisz pieniądze na oprocentowaniu, to jeszcze wzrośnie Twoja zdolność kredytowa. Nie odczujesz również ryzyka, że terminowa spłata pożyczki wyleci Ci z głowy. Jeśli więc masz stały dochód, warto poważnie zastanowić się nad wcześniejszą spłatą pożyczki. Wyniesie Cię ona bowiem mniej, niż pierwotnie zakładałeś!

Leave a Reply

Your email address will not be published.