Lista dłużników ERIF

Lista dłużników ERIF

Czy kiedykolwiek brałeś pożyczkę? Jeśli tak, jesteś pewien, że spłaciłeś ją w terminie? A może nigdy nie brałeś chwilówki w obawie, że nie zwrócisz jej w ustalonym czasie? Nie przejmuj się. Na szczęście w dobie Internetu informacje o dłużnikach nie są tajne – wszyscy mamy do nich dostęp, jeśli tylko chcemy.

ERIF, czyli polskie biuro informacji gospodarczej, zajmuje się przechowywaniem danych finansowych. Ściślej rzecz ujmując informacje te dotyczą terminowości lub zaległości w spłatach zobowiązań. Na listę dłużników może trafić każdy, kto kiedykolwiek spóźnił się ze spłatą zaciągniętej pożyczki.

Przechowywane informacje

W danych biura, oprócz listy dłużników, znajdują się także informacje pozytywne. Co zatem możemy znaleźć w bazie danych ERIF?

– Informacje negatywne – przede wszystkim dane dotyczące osób zadłużonych. Oprócz tego informacje o firmach i przedsiębiorstwach, które nie spłacają swoich zobowiązań terminowo.

– Informacje pozytywne – dane dotyczące osób i przedsiębiorstw regulujących zaciągnięte pożyczki w terminie.

Kto może trafić na listę dłużników?

Na listę dłużników ERIF może trafić każda osoba, która nie spłaciła terminowo pożyczki o minimalnej wartości 200 zł. Jeśli zatem nie spłaciłeś swojego zobowiązania w terminie, możesz się znaleźć na liście dłużników. Jeśli jednak do tej pory nie otrzymałeś wezwania do zapłaty, nie musisz się martwić. Zanim ERIF wpisze Cię na listę, zobowiązuje się do wcześniejszego wezwania do spłaty zaciągniętej pożyczki.

Czy jestem na liście dłużników?

Lista dłużników nie jest żadną tajemnicą. Każdy pożyczkodawca przed zawarciem umowy pożyczkowej z pożyczkobiorcą może sprawdzić, czy ten nie zalega ze spłatą zadłużenia. Jeśli nie jesteś pewien swojej terminowości, sam również możesz zajrzeć do listy dłużników ERIF. Wystarczy założyć bezpłatne konto na INFOKONSUMENT.PL. Założenie profilu na tej stronie daje nam możliwość bezpłatnego sprawdzenia swojej historii raz na pół roku. Jeśli mamy potrzebę kontrolować listę częściej, opłata wynosi niewiele, bo tylko 3 zł.

Spłaciłem pożyczkę – czy dalej jestem na liście dłużników?

Jeśli spłaciłeś swoje zobowiązanie, nie musisz się przyjmować. W tej sytuacji Twoje nazwisko zostaje usunięte z listy dłużników i nikt nie ma wglądu do Twoich danych. Mało tego – biuro co kwartał aktualizuje swoją bazę danych. Oznacza to, że ERIF co 3 miesiące publikuje aktualne statystyki dotyczące dłużników.

Co muszę wiedzieć?

Przede wszystkim nie panikuj. ERIF ma obowiązek wysłać do Ciebie wezwanie do zapłaty. Dodatkowo musisz pamiętać, że każdy, kto zgłasza kogoś na listę dłużników, ponosi za to pełną odpowiedzialność karną.

Sam widzisz, że nie tak łatwo trafić na listę dłużników ERIF. Jeśli nie spłaciłeś swojej pożyczki w terminie, tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest dobra współpraca z windykatorem. Dlaczego warto? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.