Aktualnie rynek finansowy jest tak rozbudowanym sektorem, że ciężko nam odróżnić poszczególne definicje. Kiedy jednak już uda nam się tego dokonać, dobrze by było, gdybyśmy te definicje zrozumieli. Czasami niestety nie jest to takie proste. Dosłownie gubimy się, pływając pomiędzy poszczególnymi rodzajami kredytów i pożyczek. I o ile kredyt gotówkowy i hipoteczny wydaje nam się dość oczywisty, o tyle cała reszta… Cóż – niekoniecznie. Czym jest zatem kredyt lombardowy? Zapraszam do lektury.
Co to jest kredyt lombardowy?
To, innymi słowy, kredyt pod zastaw ruchomości. Ruchomościami w tym przypadku możemy nazwać przede wszystkim papiery wartościowe, lecz nie tylko! Ruchomościami mogą być także metale szlachetne, towary, a także biżuteria. Słowem – wszystko, co ma dużą wartość rynkową.
Do kogo kierowany jest ten rodzaj kredytu?
Kredyt lombardowy nie jest zwyczajnym kredytem, który każdy z nas może zaciągnąć w banku. O tego rodzaju kredycie, czyli kredycie bankowym, pisaliśmy już wcześniej – zapraszamy tutaj. Kredyt lombardowy jest udzielany jednostkom gospodarczym. W określonych przypadkach może jednak zostać udzielony także osobom fizycznym i prawnym.
Jak to działa?
Działanie tego typu kredytu jest bardzo proste. Kiedy uda nam się podpisać umowę kredytową z bankiem, bank przejmuje prawa do zastawionej przez nas ruchomości. I dopóki spłacamy zadłużenie, nie mamy się czym przejmować. Problem zaczyna się tworzyć w momencie, w którym nie będziemy w stanie spłacić kredytu. Wtedy to bank nabiera praw do sprzedania naszego zastawu. A to wiąże się z utratą przez nas zastawionej ruchomości.
Na jaką kwotę kredytu mogę liczyć?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kwota kredytu, jaką możemy pożyczyć, jest ściśle związana z wartością ruchomości, którą zastawiamy. Prościej rzecz ujmując, kwota kredytu lombardowego może wynosić od 20% do 80% wartości zastawionej ruchomości.
Ile czasu mam na spłatę kredytu?
Warto zaznaczyć, że kredyt lombardowy to kredyt krótkoterminowy. Tego rodzaju kredytu nie możemy zaciągnąć na kilkanaście miesięcy. Kredyty lombardowe przyznawane są na okres nie krótszy, niż 7 dni. Jaki zatem jest maksymalny okres spłaty takiego kredytu? Bank centralny oferuje nam maksymalnie 3 miesiące.
O czym warto pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że kredyt lombardowy to niezbyt popularny temat w Polsce. Dużo bardziej popularne są zwyczajne kredyty konsumenckie. Dlaczego? W dużej mierze dlatego, że kredyt lombardowy, w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, nie jest ogólnodostępny.