Dokumenty do pożyczki

Dokumenty do pożyczki

Firmy pozabankowe podczas udzielania pożyczki wymagają mniejszej ilości dokumentów, niż banki. Nie oznacza to jednak, że wnioskując o pożyczkę, nie musisz mieć żadnych dokumentów. Firmy pozabankowe także chcą mieć gwarancję Twojej wypłacalności. Zanim złożysz wniosek o pożyczkę pozabankową, powinieneś wiedzieć, jakie dokumenty mogą Ci się przydać. W niektórych firmach nie wystarczy dowód osobisty! Jakie są zatem odpowiednie dokumenty do pożyczki?  Serdecznie zapraszamy do lektury.

Dowód osobisty

To, bez dwóch zdań, najbardziej podstawowy dokument, jaki musisz przedstawić pożyczkodawcy. Dowód osobisty potwierdza Twoją tożsamość. Dzięki niemu pożyczkodawca może zweryfikować Twój wiek i pochodzenie. Jeśli wnioskujesz o pożyczkę w siedzibie firmy, oczywiście musisz przedstawić swój dowód pożyczkodawcy. Jeśli jednak składasz wniosek przez Internet, będziesz musiał wprowadzić do formularza pożyczkowego określone punkty. Przykładem może być numer i seria dowodu oraz numer PESEL.

Potwierdzenie dochodów

Kolejny dokument do pożyczki to potwierdzenie dochodów. Ten aspekt może zostać zrozumiany dwojako. Pożyczkodawca może od nas zażądać zarówno oświadczenia o dochodach, jak i zaświadczenia o dochodach. Różnica, choć wydaje się minimalna, jest naprawdę bardzo duża. W skrócie – oświadczenie o dochodach to Twoja deklaracja. Zaświadczenie o dochodach to dokument – pisemne potwierdzenie wysokości Twoich dochodów. Potwierdzenie dochodów jest konieczne, aby pożyczkodawca mógł realnie ocenić, czy jesteś w stanie zwrócić pożyczoną gotówkę. Jeśli Twój dochód jest wystarczająco wysoki, nie będziesz miał problemu z otrzymaniem pożyczki.

Źródła dochodu

Warto zaznaczyć, że dochód nie musi jednoznacznie łączyć się z pracą. Firm pozabankowych na rynku jest bardzo dużo, a każda z nich akceptuje inne źródła dochodu. Jeden pożyczkodawca będzie wymagał zaświadczenia wyłącznie od pracodawcy, a inny – zaświadczenia o dochodzie z wynajmu mieszkania. Źródeł dochodu mamy jednak kilka:

– Umowa o pracę na czas nieokreślony – z tego typu umową nie musisz się martwić. Prawie na pewno dostaniesz pożyczkę. Z pozycji pożyczkodawcy jest to bowiem najbardziej stabilny rodzaj umowy, który gwarantuje spłatę pożyczonej gotówki.

– Umowa o pracę na czas określony – jeśli Twoja umowa kończy się przed ostatecznym terminem spłaty pożyczki, nie ma żadnego problemu. Pożyczkodawca z całą pewnością nie będzie miał powodów do zmartwień, bowiem z jego punktu widzenia jesteś wypłacalny.

– Umowa zlecenie/Umowa o dzieło – tak, tego typu umowy także są korzystne z punktu widzenia niektórych firm pozabankowych. Liczy się bowiem to, ile zarabiasz. Jeśli na umowie zlecenie zarabiasz więcej, niż niejeden potencjalny pożyczkobiorca na umowie o pracę… Masz odpowiedź!

Co jeszcze?

Firmy pozabankowe w ramach dokumentów do pożyczki biorą pod uwagę także prace dorywcze oraz własną działalność gospodarczą. Oczywiście wtedy, jeśli działalność jest stabilna i nie grozi jej bankructwo. Z punktu widzenia firm pozabankowych wiarygodne są także zaświadczenia o emeryturze i rencie. O pożyczkach dla emerytów pisaliśmy przy okazji innego artykułu – zapraszamy tutaj.

Firmy pozabankowe biorą pod uwagę także wszelkiego rodzaju inne dochody. Dobrym przykładem może być dochód z wynajmu mieszkania. Dla niektórych pożyczkodawców dochodem może być również gotówka z urlopu macierzyńskiego, premii i nadgodzin, stypendiów oraz alimentów.

Zanim jednak złożysz wniosek o pożyczkę, przemyśl dokładnie swoją sytuację finansową. Jeśli będziesz w stanie bez problemu spłacić pożyczoną gotówkę – nie ma problemu. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, zastanów się kilka razy. W wielu firmach pozabankowych każdy dzień zwłoki może Cię kosztować sporo pieniędzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.