Pożyczka pod weksel

Pożyczka pod weksel

W dzisiejszych czasach rzadko słyszymy określenie „pożyczka pod weksel”. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu działania w dalszym ciągu są stosowane. Z tego względu warto wiedzieć, czym w ogóle jest taka pożyczka i jak funkcjonuje. Dobrze także być świadomym, jakie zagrożenia niesie za sobą zaciągnięcie pożyczki pod weksel. Zapraszamy do lektury!

Streszczenie: Pożyczka pod weksel to po prostu pozyczka na zabezpieczenie. A zabezpieczeniem tym jest właśnie weksel. Tego typu papier jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy. Jeśli bowiem nie zwrócimy mu pożyczonej gotówki w terminie, ma on pewność, że prędzej czy później odzyska pieniądze.

Czym jest weksel?

Aby w ogóle zacząć mówić o tego typu pożyczce, należy wyjaśnić, czym jest weksel.  Weksel to papier wartościowy, w którym to pożyczkobiorca bezwarunkowo zobowiązuje się do spłaty pożyczki. Dlaczego słowo bezwarunkowo jest tak ważne? Jeśli nie spłacimy zobowiązania, a pożyczkodawca złoży sprawę w sądzie, będziemy zobowiązani do zwrócenia gotówki w tempie ekspresowym. To właśnie czyni pożyczkę pod weksel wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem dla pożyczkodawcy (często inwestora).

W praktyce oznacza to, że sąd nie będzie rozpatrywał sprawy wieloaspektowo. Nie będzie dochodził do tego, z jakiej przyczyny nie zwróciliśmy pożyczonej gotówki. Sprawdzi jedynie umowę, którą podpisaliśmy i wyda nakaz zapłaty.

Umowa wekslowa

Prawidłowo wypełniona umowa wekslowa powinna zawierać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim na początku pisma powinno znaleźć się słowo „weksel”. Dalej oczywiście data i miejsce podpisania umowy oraz data i miejsce spłaty pożyczki. Następnie dane – zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Na umowie wekslowej powinna się znaleźć także kwota pożyczanych pieniędzy i numer rachunku bankowego, na który zwrócimy pieniądze. Na końcu powinien znaleźć się podpis osoby, która zaciąga pożyczkę.

Co mogę zyskać?

Zdecydowanie największym plusem pożyczki pod weksel jest kwota, którą możesz pożyczyć. Jako że pożyczki pod weksel może Ci użyczyć nawet osoba prywatna, masz możliwość zaciągnięcia pożyczki do nawet 100 tysięcy złotych. Żeby tego było małe, pożyczkodawca nie sprawdzi Twojej historii kredytowej, a także nie będzie wymagał od Ciebie zaświadczenia o dochodach. Masz już dług? A może komornika? W przypadku tej pożyczki nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.

Jakie są niebezpieczeństwa?

Oprócz dużej ilości plusów, pożyczka pod weksel ma także minusy. Najważniejszym zagrożeniem jest kwota wpisana do umowy. Zwróć na nią szczególną uwagę. Jeśli bowiem nie spłacisz tej pożyczki w terminie, pożyczkodawca ma dostęp do Twoich finansów. Pamiętaj także o zwróceniu uwagi na rzetelność firmy, z którą współpracujesz. Nie zapominajmy, że na rynku finansowym jest wielu oszustów, którzy chętnie zdobędą dostęp do Twoich finansów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.