Posiadanie konta w banku nie jest w dzisiejszych czasach żadnym szczególnym wyczynem. Z roku na rok liczba Polaków posiadających konta bankowe systematycznie rośnie. Wynika to z coraz większego zaufania ludzi do banków. Wydaje się, że czasy odkładania pieniędzy „do skarpety” odeszły i już nie wrócą. Na dzień dzisiejszy konto bankowe posiada aż 87% obywateli Polski. Czy bank udzieli nam pożyczki, kiedy posiadamy wspólne? Czy pożyczka na konto współmałżonka będzie możliwa? Zapraszam do lektury.
Potrzebuję szybkiej gotówki
W życiu zdarzają się różne sytuacje. Często, niestety, bywa tak, że potrzebujemy szybkiej gotówki, a nie mamy odłożonego nawet grosza. Co zrobić, gdy dopada nas choroba lub nagła potrzeba kupienia jakiegoś dobra? W takich sytuacjach ukłon w naszą stronę wykonują firmy pozabankowe. Zaciągnięcie pożyczki pozabankowej jest niezwykle szybkim i łatwym procesem. W przeciwieństwie do kredytu bankowego, wiele firm pozabankowych jest w stanie udzielić nam pożyczki na oświadczenie. O różnicach pomiędzy oświadczeniem a zaświadczeniem pisaliśmy już wcześniej – zapraszamy tutaj.
Jestem współwłaścicielem konta
Bywa i tak, że chcesz zaciągnąć pożyczkę, ale jesteś współwłaścicielem konta bankowego. Czy pożyczka na konto współmałżonka będzie możliwa? W tym miejscu szczególną uwagę należy zwrócić na dwa pojęcia – współwłaściciel oraz pełnomocnik. O różnicach pomiędzy tymi dwoma definicjami pisaliśmy tutaj. Czy firma pozabankowa będzie skłonna udzielić Ci pożyczki na konto, które nie jest wyłącznie Twoje? Niestety w tego typu sytuacjach odpowiedź najczęściej jest jedna – nie. Pożyczka na konto współmałżonka bardzo często jest ryzykownym zagraniem. Zdarzają się jednak wyjątki.
Co robić?
Najczęstszym zaleceniem w przypadku chęci zaciągnięcia pożyczki na wspólne konto jest po prostu pisemna zgoda współmałżonka. Wystarczy jeden podpis, żebyś bez konsekwencji mógł przyjąć gotówkę na wspólne konto. Należy jednak pamiętać, że zalecenie nie równa się obowiązkowi… A to natomiast w niektórych przypadkach jest źródłem wielu problemów. Zdarza się bowiem, że współmałżonek nie ma pojęcia o niespłacanych pożyczkach, a wspólne konto zostaje zajęte przez komornika.
Bezpieczne rozwiązanie
Najlepszą radą w tej sytuacji jest znalezienie firmy pozabankowej, która udziela pożyczki do ręki. To, bez wątpienia, świetne rozwiązanie w przypadku wspólnego konta bankowego. Na rynku finansowym nie brakuje tego typu firm pozabankowych, więc znalezienie jednej z nich nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Przy gotówce do ręki umowa pożyczkowa zostanie spisana na Ciebie, a podpis współmałżonka nie będzie wymagany.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Przede wszystkim szczerze odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś wypłacalny. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, zagrożenie praktycznie nie istnieje. Wystarczy, że znajdziesz uczciwą firmę pozabankową, minimalizując tym samym wszelkie niepowodzenia. Każdą firmę warto sprawdzić na Liście Ostrzeżeń Publicznych. Pamiętaj, że firm pozabankowych jest bardzo dużo i nie każda z nich jest rzetelna. Jeśli natomiast odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „nie”, po prostu nie zaciągaj pożyczki. Pamiętaj, że każdy dzień zwłoki w przypadku pożyczek pozabankowych może Cię bardzo dużo kosztować. A przecież nie chodzi o to, żeby popaść w spiralę zadłużenia, prawda?