Opłata przygotowawcza

Opłata przygotowawcza

Zaciągając pożyczkę, najczęściej jesteśmy świadomi jej kosztów. Dobrze znamy takie pojęcia jak oprocentowanie, prowizja, czy RRSO. Wypadałoby się jednak zastanowić, czy to jedyne koszty związane z pożyczkami pozabankowymi? A może kryje się coś jeszcze? Serdecznie zapraszam do lektury.

Opłata przygotowawcza w pigułce

Nietrudno się domyślić, że opłata przygotowawcza to po prostu koszt przygotowania dla nas indywidualnej oferty pożyczkowej. Jednak co dokładnie zawiera się w dwóch słowach? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda z firm pozabankowych podaje bowiem różne informacje. Postaramy się jednak przybliżyć nieco to pojęcie.

W „opłacie przygotowawczej” zawiera się przede wszystkim sporządzenie umowy. Firmy pozabankowe przygotowują dla nas indywidualne oferty pożyczkowe, pobierając za to opłatę. W skład opłaty przygotowawczej wchodzi także weryfikacja klienta i sprawdzenie jego zdolności kredytowej. Opłata przygotowawcza to również sprawdzenie, czy nazwisko pożyczkobiorcy nie znajduje się w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Sprawdzenie historii kredytowej w BIKu (Biuro Informacji Kredytowej) także zawiera się w opłacie przygotowawczej.

Ile kosztuje opłata przygotowawcza?

To zależy od wielu czynników – przede wszystkim od wysokości pobieranej przez nas pożyczki. Wpływ na wysokość opłaty przygotowawczej ma także okres, na jaki zaciągamy chwilówkę. Ilość wykonanych przez pożyczkodawcę formalności również nie jest obojętna. Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje opłata przygotowawcza. To jednak najczęściej naprawdę spory koszt – może wynosić nawet ok. 1/3 wartości pożyczki.

W skrócie: najczęściej im większą pożyczkę chcesz zaciągnąć, tym większy koszt opłaty przygotowawczej.

Skąd mam wiedzieć, ile wynosi moja opłata przygotowawcza?

Czytanie umowy przyprawia Cię o ból głowy? Bez obaw – taką informację powinieneś bez problemu znaleźć na stronie głównej pożyczkodawcy, a także na broszurach reklamowych. Zgodnie z prawem klient, czyli pożyczkobiorca, ma pełne prawo znać całkowity koszt pożyczki.

Czy to opłata jednorazowa?

Najczęściej tak. Opłatę przygotowawczą musisz zapłacić podczas podpisania umowy lub wtedy, kiedy umowa się kończy. W przypadku pożyczek ratalnych zdarza się, że opłata przygotowawcza również może zostać podzielona na raty. Wtedy spłacasz ją razem z pożyczką. To oczywiście zależy od określonej firmy pozabankowej.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Standardowo – na oszustów. Musisz pamiętać, że opłatę przygotowawczą ponosisz dopiero w momencie, w którym podpisujesz umowę. Jeśli finalnie nie zdecydujesz się na pożyczkę, a firma pozabankowa wymaga od Ciebie opłaty przygotowawczej – uważaj. Najprawdopodobniej masz do czynienia z nieuczciwą osobą. To samo tyczy się firm, które wymagają tejże opłaty przed rozpatrzeniem wniosku. Żadna z tych sytuacji nie powinna mieć miejsca. Zachowaj zatem szczególną ostrożność – jej nigdy za wiele.

Leave a Reply

Your email address will not be published.