Poręczenie pożyczki okiem żyranta

Poręczenie pożyczki okiem żyranta

Poręczenie pożyczki to dodatkowe zabezpieczenie banku. Jeśli bank nie jest pewien sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, daje możliwość zaciągnięcia pożyczki z poręczeniem. Co może się dziać, kiedy pożyczkodawca nie spłaca długu? Czy poręczyciel ryzykuje? Co należy sprawdzić przed poręczeniem pożyczki? Serdecznie zapraszamy do artykułu.

Chcę zostać żyrantem

Wyobraź sobie, że ktoś bliski prosi Cię o poręczenie pożyczki. Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Przede wszystkim dokładnie przeanalizować sytuację finansową pożyczkobiorcy. Pamiętaj, że nie prosi Cię on o pomoc bez powodu. Gdyby jego finanse były stabilne, nie miałby problemu z wzięciem pożyczki lub kredytu.

Obowiązki poręczyciela

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na zostanie żyrantem, powinieneś wiedzieć, z jakimi obowiązkami to się wiąże. Pamiętaj, że jako poręczyciel podpisujesz z bankiem umowę, w której bierzesz pełną odpowiedzialność za zobowiązanie kredytobiorcy. W praktyce oznacza to, że jeśli kredytobiorca przestanie spłacać dług, powinność spada na żyranta. To jednak nie jedyne ryzyko w przypadku poręczenia pożyczki.

Zdolność kredytowa żyranta

Jeśli w najbliższej przyszłości masz w planach kupno mieszkania lub domu, nie powinieneś godzić się na poręczenie pożyczki. Takie zobowiązanie znacząco wpływa na Twoją zdolność kredytową. O tym, czym jest zdolność kredytowa, pisaliśmy tutaj. Pamiętaj, że na podstawie zdolności kredytowej bank zadecyduje, czy może udzielić Ci kredytu hipotecznego, czy też nie. Kiedy podpiszesz poręczenie pożyczki, Twoje nazwisko automatycznie znajdzie się w BIKu (Biuro Informacji Kredytowej).

Jak mogę pomóc?

Po pierwsze nie traktuj poręczenia pożyczki jako przyjacielskiej przysługi. To dużo większe zobowiązanie, niż pożyczenie koledze pięćdziesięciu złotych. Jeśli czujesz, że nie powinieneś tego robić, po prostu tego nie rób. Masz pełne prawo do dbania o swoją zdolność kredytową i finanse. Pamiętaj, że jeśli ktoś prosi Cię o tego typu przysługę, może się zdarzyć, że jego sytuacja finansowa nie jest idealna. A przecież nie chcesz spłacać pożyczki za niego? Możesz jednak wynegocjować z bankiem stopień odpowiedzialności.

Negocjacje z bankiem

Jeśli bardzo chcesz pomóc, ale nie jesteś do tego przekonany, możesz spróbować kilku negocjacji. Ustal z bankiem, aby w razie niespłacania zobowiązania, w pierwszej kolejności wyegzekwował równowartość długu np. z nieruchomości pożyczkobiorcy. To racjonalna i uczciwa metoda, abyś nie był w 100% odpowiedzialny za czyjś dług. Określ także, w jakim stopniu odpowiadasz za dług. Możesz przecież wziąć odpowiedzialność za część kredytu lub za pożyczkę bez odsetek.

Nie zapominaj, że w grę wchodzą najczęściej duże pieniądze. Podpisując poręczenie pożyczki bierzesz na swoje barki ogromną odpowiedzialność. Wyobraź sobie, że pewnego dnia pożyczkobiorca przestaje spłacać dług. Niekoniecznie ze złośliwości – po prostu jego finanse maleją. I co wtedy? Będziesz w stanie utrzymać cudzy dług i siebie? Tego typu prośby nigdy nie traktuj emocjonalnie. Propozycję poręczenia pożyczki przemyśl dziesięć razy na chłodno. Jeśli jesteś przekonany – nie ma problemu. Jeśli jednak choć jedna rzecz nie daje Ci spokoju – lepiej odpuść. Statystyki pokazują, że co dziesiąty żyrant spłaca czyjś dług.

Leave a Reply

Your email address will not be published.