Konto bankowe to w dzisiejszym świecie nic nadzwyczajnego. Powiem więcej – ciężko byłoby znaleźć osobę, która nie posiada konta bankowego. Nie oszukujmy się – jest to przecież ogromna wygoda. Dzięki kontom bankowym możemy w szybki i łatwy sposób zapłacić rachunki lub przelać pieniądze na dowolny cel. Czasy biegania na pocztę z potrzebą wykonania przelewu już dawno się skończyły. Często jednak bywa tak, że nie jesteśmy jedynymi właścicielami konta bankowego. Współwłaścicielem lub pełnomocnikiem może być np. współmałżonek. Czym zatem różni współwłaściciel a pełnomocnik konta? Serdecznie zapraszam do lektury.
Współwłaściciel konta
Współwłaścicielem konta bankowego może być dosłownie każdy. Przyjęło się, że za współwłaściciela konta bierze się współmałżonka lub rodzica. Prawda jest jednak zupełnie inna. Współwłaścicielem konta może być brat, siostra, przyjaciel, a nawet sąsiad. Jedynym wymogiem do założenia wspólnego konta bankowego jest pełnoletność obu właścicieli oraz pełna zdolność do czynności prawnych.
Prawa współwłaściciela
Jeśli zdecydujemy się na założenie z kimś wspólnego konta, musimy wiedzieć, z czym to się wiąże. Przede wszystkim należy pamiętać, że współwłaściciel konta bankowego ma dokładnie takie same prawa, jak my. Oznacza to, że może dysponować środkami zaksięgowanymi na koncie a także wnioskować o limit kredytowy. Współwłaściciel może także udzielać pełnomocnictw, wnioskować o wydanie kart płatniczych i blokadę środków.
Pełnomocnik konta
Pełnomocnictwo do konta bankowego udzielane jest na określonych zasadach. Może zostać udzielone na przykład na określony czas lub wręcz przeciwnie – jednorazowo. Pełnomocnik konta bankowego ma zdecydowanie mniejsze prawa, niż współwłaściciel. W przypadku decydowania o środkach (i o wszystkim innym) zgodę musi wyrazić zarówno pełnomocnik, jak i właściciel konta.
Pełnomocnik ogólny
W przypadku pełnomocnictwa sprawa jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku wspólnego konta. Istnieją bowiem dwa rodzaje pełnomocnictwa:
– pełnomocnik ogólny – najczęściej ma niemalże pełne prawo do dysponowania kontem bankowym. Wyjątkiem może być w tym przypadku zamknięcie konta bankowego lub wydanie kart płatniczych. Pełnomocnik ogólny nie może również zawierać umów kredytowych i udzielać dalszych pełnomocnictw.
Pełnomocnik rodzajowy
Innymi słowy:
– pełnomocnik rodzajowy – ma bardzo ograniczony dostęp do konta bankowego. Jego prawa ograniczają się w tym przypadku do korzystania z karty bankomatowej. Warto zaznaczyć, że pełnomocnikiem rodzajowym może zostać osoba, która skończyła 13 lat. Rozwiązanie to jest często proponowane rodzicom, którzy chcą utworzyć konto dla dziecka.
Podsumowując…
Nie ulega wątpliwości, że najbezpieczniejszą formą posiadania konta bankowego jest założenie go samemu. To znacząco wpływa na możliwość wzięcia kredytu oraz na zdolność kredytową. Czasami jednak nie ma takiej opcji i w tej sytuacji idealnie sprawdza się możliwość pełnomocnictwa rodzajowego. Jako właściciel konta możesz ustalić limity, których pełnomocnik nie przeskoczy. To sprawi, że będziesz mógł być spokojny o środki, które znajdują się na koncie.