Pożyczka pod zastaw to specyficzny rodzaj pozyskania gotówki. Pomimo wielu kontrowersji, rozwiązanie to wciąż ma wielu zwolenników. Zastanawiałeś się kiedyś, do kogo kierowana jest tego typu pożyczka? Zapraszam do lektury.
Aby w ogóle móc zacząć mówić o pożyczce pod zastaw, powinniśmy wyjaśnić sobie podstawowe pojęcia. W tym przypadku to oczywiście zastawnik oraz zastawca.
– Zastawnik to, najprostszym językiem, osoba, która udziela nam pożyczki. Możemy spotkać się także z nazwą „wierzyciel”.
– Zastawcą nazywamy po prostu dłużnika. Innymi słowy to osoba, która zastawia jakiś przedmiot.
„Pod zastaw”?
Kiedy znamy już podstawowe definicje omawianego zagadnienia, możemy przejść do meritum. Co zatem oznacza pożyczka pod zastaw? Pożyczka pod zastaw to po prostu pożyczka zabezpieczona określonym przez nas dobrem. Za „dobro” uznaje się w tym przypadku np. samochód, mieszkanie, czy działkę rolną.
Zastaw jest zabiegiem stosowanym bardzo często. Dzięki niemu wierzyciel ma pewność, że pożyczone pieniądze do niego wrócą – możliwe jednak, że w formie innej, niż gotówka.
Dla kogo?
Nie oszukujmy się – pożyczka pod zastaw nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli nie jesteś posiadaczem wartościowego dobra, nie będziesz dobrym kandydatem do tego typu pożyczki. Załóżmy jednak, że jesteś posiadaczem mieszkania lub samochodu. A może masz działkę rolną lub budowlaną? W tych sytuacjach pożyczka pod zastaw kierowana jest właśnie do Ciebie.
Na jakich zasadach?
Pożyczka pod zastaw nie jest niczym skomplikowanym. W zasadzie można powiedzieć, że to swego rodzaju szybka gotówka. Do zaciągnięcia tego typu pożyczki nie musimy bowiem posiadać zdolności kredytowej. Jeśli nie wiesz, jak wysoka jest Twoja zdolność kredytowa, zapraszamy tutaj. Żeby tego było mało, najczęściej są to pożyczki bez zaświadczeń. Nie musisz mieć zatem stałego źródła dochodu.
Jakie jest ryzyko?
Ten aspekt chyba jest oczywisty. W przypadku złej analizy budżetu, ryzykiem jest po prostu utrata samochodu lub mieszkania. Pożyczka pod zastaw jest zarówno prostym sposobem na pozyskanie gotówki… Jak i bardzo ryzykownym. Jeśli jednak dobrze zarządzasz swoim budżetem – nie masz się czym martwić.
Przede wszystkim pamiętaj jednak, żeby dużą wagę przywiązywać do tego, od kogo bierzesz pożyczkę. Jeśli wierzyciel jest nierzetelny, będzie próbował wyłudzić od Ciebie zastawione mieszkanie lub samochód. Zanim weźmiesz pożyczkę, upewnij się na wszelkie możliwe sposoby, że pożyczkodawca jest uczciwy.