Czym jest RRSO pożyczki?

Chyba każdy z nas, kto chce pożyczyć pieniądze od banku, czy też innej instytucji pozabankowej, a więc między innymi parabanku patrzy na stopę procentową pożyczki i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Według wielu z nas to właśnie od oprocentowania uzależnione jest to, ile na takiej pożyczce przepłacimy. Z pewnością po części jest to prawda, choć ważniejsza od stopy procentowej będzie wartość RRSO. Co w związku z tym rozumiemy przez ten termin i dlaczego jest on taki ważny?

Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania

Najprościej RRSO byłoby wyjaśnić jako Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania. Zawiera ona w sobie bowiem nie tylko sam koszt oprocentowania, ale całość opłat związanych z pożyczką, a więc między innymi prowizje i inne dodatkowe koszta. Samo oprocentowanie nie może być natomiast wyższe niż szesnaście procent, a więc czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Czynnik najbardziej miarodajny

Wydaje się w związku z tym, że RRSO to czynnik najbardziej miarodajny, jeśli pod uwagę mielibyśmy wziąć takie pożyczki. Z całą pewnością pomaga on też w porównaniu ofert poszczególnych pożyczek. Warto odnieść się również do tego, że w pożyczkach pozabankowych Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania może wynosić nawet kilka tysięcy procent, choć nie oznacza to tego, że będziemy musieli oddać o wiele więcej niż pożyczamy. Nic z tych rzeczy, a to dlatego, że takie pożyczki udzielane są na ogół na bardzo krótki okres spłaty. Odsetki nie są bowiem aż tak wysokie, jak się wielu wydaje.